Itálie byla územím roztříštěnosti po napoleonských válkách. Severní ITA bylo pod nadvládou rakouskou. V Lombardii a Benátsku vládl rakouský císař a také v Modeně a Toskánsku. Ve středním ITA existoval papežský stát a na jihu Neapolské království.
Jediným státem poloostrově kde vládl domácí dynastie bylo Sardinské království. (Piemont, Savojsko, janovské) Ministerský předseda království CAMILLO CAVOUR dokázal kolem savojské dynastie sjednotit ITA bez mezinárodní konstelaci. Odmítl dosažení jednoty ITA revoluční cestou, kterou prosazoval MAZZINI, ale jeho koncepce začalo byt realističtější.
1855/6 Sardinie zúčastnila v Krimsky válce, kde dosáhla podporu FRA a VB. 1858 Cavour setkal s Napoleonem III. v Plombieres, a dokázali porazit Rakušanů při Magenty a Solferina, ale Napoleon nedodržoval slovo a 1859 ve Villafrance podepsal separátní mír s Rakouskem. Podle toho FRA získalo Lombardie a Benátsko a RAK dostal severní Ita.
Plebiscit 1860 rozhodovalo o Parmy, Modeny a Toskánska, kde obyvatelstvo vyslovilo sjednocení se Sardinií. Tehdy vypuklo protibourbonské povstání na Sicílii podporované armádou vedená Garibaldi, a Sardinie porazila vojska papeže. Po porážce neapolského vojska, plebiscit rozhodl o připojení jižního ITA k sardinských království, byla připojena i Umbria.
1861 březen bylo vytvořeno Italské království a Viktor Emanuel II. v Turíně byl prohlášeni za krále.
1866 Rakousko bylo poraženo s protirakouským spojenectvím (ITA + Prusko), a připojili Benátsko. Ita muselo zříci Tyrolska a Istrie. Po vypuknutí francouzsko-pruské války 1870 byli z Říma odvolány francouzská vojska a 1870.9.20. Italové obsadili Řím a prohlásili ho za hlavního města.
V 1878-1900 vládl Umberto I. 1882 ITA vstoupilo do Dvojspolku a spojila se Trojspolek. (ITA, GER, RAK)
Francesco Crispi – pokusí se obnovit slávu Itálii tím, že když nastoupí na post předsedy vlády 1882, převezme také ministra zahraničí a vnitra. Crispi se snažil oživit slávu Itálie – vypověděl obchodní smlouvu s Francií. V Itálii se rozpoutá finanční krize, pro celou společnost, sociální situace se zhoršuje, a v Itálii objevuje politické hnutí – socialismus. 1894 je v Janově založena první politická strana – Italská socialistická strana.
Na Sicílii se začíná šířit hnutí socialismu – zakládají se fascie, které kombinují myšlenky socialismu, křesťanství a anarchismu. Stát nedokázal zajistit ochranu jakéhokoli typu a začíná se objevovat fenomén mafie. Crispi vyhlašuje výjimečný stav na Sicílií a musí odstoupit.
Tal. soc. strana se stává součástí různých koaličních vlád, roky 1903-1910 jsou označovány jako éra giollitizmu, který jako předseda vlády ze socialistické strany uskutečňuje řada rozličných liberálních zákonů, které dosti výrazným způsobem zlepšují pozici dělnictva, přispějí k uklidnění politické scény, stabilizaci a k otupení anarchistických aktivit, jejichž vrcholem je rok 1900, kdy je zavražděn král Umberto a nastupuje Viktor Emanuel III.
Čast Balkan ovládá RU, Německo má také své zájmy na Balkáně. Toto je důvod, proč se Balkán stává výbušnou oblastí, křižují se zde zájmy velmocí a obě balkánské války 1912-3 naznačí, že válka je blízko. V první 1912 BUL, GRE, SRB, ČERNÁ HORA zaútočili na TUR, které vytlačily z eu. Druhá válka byla mezi BUL a Jeho koalicí, skončila se porážkou BUL. Německo hledalo záminku k rozpoutání války. Stal na ní atentát rakouského Františka Ferdinanda v Sarajevu, kde byl spáchán Gavrilo Principem 1914.7.28, RU vyhlásilo válku proti SRB. Na stranu SRB postavilo Rusko. Na začátku válce ITA bylo neutrální, ale 1915 vyhlašuje válku proti RU.
MUSSOLINI
Začal svou politiku jako socialista, začali sdružovat ve Fasci di combattimento. Ty sjednotily 1921 do fašistické strany. Teorie elit se stává pro Mussolini částečně jedním z bodů, na kterých stojí fašismus. stává se členem nejvyššího orgány strany – ústředního výboru. Mussolini 1914 navštíví Francie a zakládá z neznámých důvodů a prostředkem Popolo di Italia – Lid italský, pravděpodobně s podporou francouzské tajné služby. Mussolini se odklání od strany, je z ní vyloučen. Právě tehdy začne fungovat noviny, na stránkách nichž se začínají objevovat články požadující vstup Itálie do první světové války. 23.4.1915 je podepsána Londýnská smlouva, která hovoří o vstupu Itálie do války do jednoho měsíce a po vítězství získá Tyrolsko, Istrii, Dalmácii. Mussoliniho začne organizovat zářivé dny, vrcholí aktivity nacionalistických uskupení ve smyslu požadavku vstupu Itálie do války, neboť nevědí, že Itálie už je ve válce. Válka z pohledu Itálie se vyvíjí příznivě a je ukončena příznivě, Trojspolek prohraje a Talinasko je na straně vítězů.
Příměří je podepsáno 1918.11.11. 19.1.1919 začíná jednání v Paříži o podobě mírové smlouvy. (Versaillsá smlouva, Trianonská smlouva …) 19.3.1919 se v Miláně za účasti 177 představitelů, jejichž zvolal Benito Mussolini – představitelé bývalých nacionalistických organizací – Danteovci, Garibaldiovci, nacionalistické uskupení, často spolupracují s nacionalistickou stranou s formovanou 1911. Na tomto setkání v Miláně vznikají tzv.. bojové svazy – Faschi di Combadimendo – volné sdružení v podobě politického hnutí. Tyto bojové svazy jsou budovány na to, aby na ulicích bojovali především proti komunistickým a socialistickým uskupením. Začíná se rodit typická cesta fašismu k moci. 1919 kandidují někteří představitelé bojových svazků do parlamentu a v květnu 1919 získávají 3 křesla v PARLAMENTU. k fašistům se hlásí stále více lidí a vede to k tomu, že v červenci 1921 Mussolini i z taktických důvodů zakládá italskou fašistickou stranu – volně propojené bojové svazky se stávají stranickými organizacemi.
1921 v italském parlamentu má tal FAS strana 33 reprezentantů způsobuje, že se Mussoliniho strana dostává do hry o politickou moc. Pád vlády 1922 způsobí, že vláda Luigiho facto je poslední před Mussolinim, nabídne místo ve vládě, ale Mussolini odmítne. Mussoliniho 1922 uskuteční pochod na Řím, které má dokumentovat sílu fašistické strany. Jsou vypracovány operační plány, začíná se formování ozbrojených složek fašistů a ve 4 směrech se začnou připravovat na pochod na Řím. Pod tlakem těchto událostí v druhé polovině října 1922 vláda Luigiho facto uvažuje nad tím, že prohlásí výjimečný stav. Jenže podle ústavy ho musí podepsat panovník – Viktor Emanuel III. Vláda odstupuje a král nabídne Mussolinimu, aby sestavil vládu.
1923 dochází ke spojení italské fašistické strany s nacionalistickou. Dalším opatřením byla reforma volebního zákona. Byl narušen poměrný volební systém, nahrazen většinovým. V dubnu 1924 proběhnou volby, vyhraje FAS strana – v parlamentu jsou 2/3 fašistů. Jacomo Matteotti, který tvrdým způsobem napadne výsledky voleb, kritizoval podvody fašistické strany. Po aventínskej opozice (Amendola) opoziční strany opustili parlament a Musso otevřel diktaturu. Byla vytvořena i fašistická tajná policie Ovra. Mussolini se zbaví parlamentního systému – 3.1.1925 / 6 přijme parlament zákon o zákazu a rozpuštění ostatních půl stran. V tomto můžeme vidět uzavřenou první etapu – dochází k vybudování struktury v politické rovině – dominance 1 strany a zákaz ostatních. Fašistický režim trvalo od 1922-1945.
Etapy fašismu
1922-1924 – koaliční vláda, vzniklo aventínska opozice
1925-1928 – otevřená diktatura
1929-35 – vrcholná fáze, režim začne slábnout
1936-43 – vylodili spojenci a padl Mussolini
1943-45 – republika Salla, pokus o restauraci fašismu, končí osvobozením celého ITA
Italové mají zájem v Etiopie. Mnozí to tehdy nechápali, neboť až po druhé světové válce se ukázalo, že je tam ropa.
Itálie v druhé světové válce jde na stranu Německa v 1940 červen. Tažení do Habeše, kde nemají úspěchy ani v druhé světové válce. 1942 jsou konfrotované tal jednotky na severu Afriky s Brity a Italové jsou dost neúspěšní, přichází posila Rommela a Němců a jeho aktivita způsobí, že spojenci jsou v potížích a je obtížné je paralyzovat. Rommel unikne – liška pouště. část armády se zapojí i po boku Němců do tažení do sovětsko německé války – Barbarossa.
1940 ITA útočil i na GRE, ale italské vojska museli ustoupit.
1943 i z pohledu italská je důležitý. Churchil po úspěšném ukončení afrického tažení se vysloví za to, aby se pokusili vyřadit Itálie z války útokem přímo na Itálie. Churchil tvrdil, že úspěšný útok na italským přinese otřesy ve vnitřní politice.
Vylodění spojenců na Sicílii – nejvíce jim pomohla sicilská mafie. Mussoliniho odvolá velká fašistická rada, je internován, a na jeho post jde maršál Badoglio. Internován na hoře Grand Saso. Ale unesli ho, a nacisté vytvoří republiku sally na čele s Mussolinim na severu Itálie. Byl to pokus o obnovení fašismu.
Německo
Německý spolek byl vytvoření po napoleonských válkách. V průběhu jednání se ve frankfurtském parlamentu 1848 vypracovaly dvě koncepce na sjednocení Německa.
Velkoněmecké s Rakouskem
Malonemecká bez Rak.
Po porážce fra.revoluce byl 1850 obnoven Německý spolek v předrevoluční podobě. 1862 pruský panovník Wilhelm jmenoval za pruského ministra BISMARKCA. Jeho hlavním cílem bylo upevnění pruské monarchie a zabezpečení vedoucího postavení Pruska v Německém spolku. Podařilo se mu vtáhne Rakousko do války proti Dánsku. Na základě smlouvy Dánsko muselo vzdát území Šlesvicka pro Prusko a Holštínska pro Rakousko.
1865 podařilo zablokovat vstup RAK do Německého spolku. 1866 Bismarck uzavřel spojeneckou smlouvu s ITA, navrhl rozpuštění německého spolku a svolání shromáždění, které by vypracoval ústavu bez RAK. Rakousko řešilo problém válku proti Pruskem, a v bitvě u Hradce Králové utrpěli porážku. RAK proto muselo vystoupit z Německého spolku. Prusko anektoval Šlesvicko, Holštínsko, Hannover, Frankfurt. Byl vytvořen Severoněmecký spolek (22 stát), kancléřem byl Bismarck. Mimo spolku zůstaly jihoněmeckém státy. FRA vyprovokovalo vojenský konflikt s Pruskem 1870. V bitvě u Sedanu Francouzi kapitulovali 1870.9.1., A byla vyhlášena Čtvrtá republika.
1871.1.18. v zrcadlové síni ve Versailles prohlášeno Německého císařství, císař byl Wilhelm. Byla to federace 25 států.
Fra-Prus válka skončila frankfurtské smlouvou 1871, FRA museli odstoupit Alsasko a Lotrinsko pro Německo.
1879 vzniklo Dvojspolek GER-RAK, 1882 vstoupil ITA – Trojspolek.
V 1.sv.v. Německo podle Schlieffenovho plánu mluví o bleskové válce. Schliefenov plán – nebudeme útočit přímo na Francie. Je vypracován na základě toho, že německá armáda zaútočí přes Belgii a Nizozemsko a vyhne se opevněním. Pokusil o rychlou porážku FRA a porušilo belgickou neutralitu. Proto VB jako garant belgické neutralitě vyhlásil válku proti GER. Plán bleskové války ztroskotal a centrální mocnosti se ocitli na několika frontách. Nejvýznamnější bylo dění na západním a ruském.
Vypukne první světová válka, Německo jako partner RU se zapojí do války. Záminkou byla vražda Františka Ferdinanda v Sarajevu Gavrilo Princip 1914. 6. 28.
1914 v bitvě na řece Marne zastavili dohodových mocnosti (SSSR, FRA, VB, JAP, ITA, RUM, USA) postup Němců na paříž. Blesková válka se změnila na zákopovou.
V bitvě u Ypres 1915 Němci poprvé použili bojový plyn. Od roku 1915 Němci nasadili ponorky, které potápěly britské lodě.
V dubnu 1917 po složitém vnitropolitickém vývinu vstupuje i USA a straně Dohody a jejich příchod, s jejich ekonomikou – krok ke porážce Německa.
1918 připravilo Německo na západní frontě Lundendorffovu ofenzívu, která ztroskotala.
Válka na východní frontě skončila separátním mírem s ruském v Brest-Litvě 1918.3.3. Znamenal, že členem dohody se zhroutil východní frontu. Ztráta 20% území bývalého carského Ruska, a zaplatit kompenzaci Německa.
VERSAILLES
Kde se jednalo o podobě smlouvy s Německem, hlavním viníkem rozpoutání války. Státy, které prohráli ve válce: Německo, Rakousko, Turecko, Bulharsko, Maďarsko. Ústřední problém byl udělat smlouvu pro Výmarský republiku (do 1933). 18.1.1919 se sejde 27 států, vítězných a spojeneckých, rozhodující slovo má USA (Wilson), VB (Lloyd George), Francie (Clemenceau), Itálie (Orlando) a Japonsko (Makino).
Wilson: chtěl vytvořit Společnosti národů, která měla byt mezinárodní organizace dohlížející na dodržování mezinárodního práva.
Clemenceau: žádal vysoké reparace
Lloyd George: Německo mělo byt oslabené natolik, aby FRA nezískalo dominantní postavení.
Versailleská mírová smlouva 28.6.1919 podepsána je rozdělena na tři základní ustanovení – oblast vojenství, geografické ustanovení a ekonomicko-finanční. Německo muselo odstoupit Alsasko-Lotrinsko pro Francii, Poznaňská je předány Polsku. Šlesvicko jde Dánsku, část horního Slezska Polsku, Hlučínsko ČSR, Německo muselo odevzdat i všechny kolonie v Africe.
Smlouvy:
-
Německo: 1919. 6. 28 Versailles
-
Rakousko: 1919.9.10 Saint Germain
-
Bulharsko: 1919. 11. 27 Neuilly
-
Madarsko: 1920. 6.4. Trianon
-
Turecko: 1920. 8. 10 Sèvres
Druhé polovině 1918 Něm sec dem je tak zdiskreditované, že radikální křídlo později založí Komunistická strana Německa. 11.11. 1918 je podepsáno příměří. K podpisu příměří přispěje, že v Berlíně se objeví obrovská nespokojenost. Císař, Wilhelm II (byl poslední) abdikoval a uprchl do Holandska – znamenalo konec německého císařství. Chce se vybudovat republikánský politický systém, za prezidenta je zvolen Friedrich Ebert, a ústava má být parlamento-republikánská – ukončení feudální monarchie. V Berlíně se situace komplikuje, radikálové ze soc dem se staví proti ní a zakládají komunistickou stranu Německa a její představitelé se za pomoci Ruska snaží rozpoutat socialistickou revoluci a nastolit diktaturu proletariátu. Ve Výmaru je přijata v únoru 1919 ústava německé republiky, která z pohledu všeobecného patřila k nejdemokratičtější v Evropě až na jeden paragraf – článek 48, který umožňoval prezidentovi, který mohl jmenovat a odvolávat vládu bez souhlasu parlamentu, což znamenalo, že vláda nemusí být jmenována na základě dohod v rámci parlamentu, ale může ji jmenovat prezident.
Výsledky 1.sv.v:
-
Rozpad RU, Osmanské říše, vznikl Versailleský systém, vznik Společnosti národů v Ženevě, Německo platil, válka vedlo k inflaci.
-
1918. 11. 9. císař Wilhelm abdikoval a vzniklo Výmarská republika (1933).
-
1925 Hindenburg byl zvolen za prezidenta.
-
1919 založili DAP (Draxler, Harrer)
-
1922. 4. 16. Rapallo – mezi GER a SSSR, o navázání diplomatických styků. Vymanění se z diplomatické blokády.
-
1921 březen byl založení SA, zakladatel je Röhm. (Sturmabteilung – ochranný oddíl). Himmler od 1929 byl na čele SA, a od 1936-43 na čele Gestapa. Göring převzal velení SA po noci dlouhých nožů.
-
1923.11.8-9. Hitlerův pivní puč, pochod na Mnichov, ale nebylo úspěšný. Cílem bylo způsobit pád Bavorské vlády.
-
1924 Dawes plán – podle toho GER získalo půjčku. Byl to návrh na řešení rúrského konfliktu, řešit problémy s Němcko reparačními svazky a stabilizovat německé hospodářství.
V hospodářské krize rostl počet NSDAP. Hitler propagoval antisemitismus, bojoval proti vysokým daním, nezaměstnaný sliboval práci. 1932 byla ve volbách nejsilnější strana. Proto požadovali post říšského kancléře. Hindenburg nakonec jmenoval 1933.1.30. Hitlera za kancléře. Tím Weimar přestala existovat.
Noc dlouhých nožů: 1934. 6. 30. v lázních Bad Wiess byl masakr představitelů SA, i Röhm zemřel.
1936.10.23. vzniklo Berlin-Tokio osa, 1937 vstoupilo ITA.
Od 1937 začal Hitler přípravy na válku, britské a francouzské vlády přizpůsobily politiku appesementu. Hitler na konci září 1938 dohodl na územním okleštěné Československa. Pak agresivita obrátila proti Polsku.
1939.8.23 Robbentrop – Molotov pakt: Ve smlouvě se obě strany zavázaly, že nepoužijí vojenskou sílu proti druhé straně a nespojí se s jejími nepřáteli. Fakticky si rozdělili sféry vlivu v Polsku. bylo napadeno Německem ze západu, zatímco Sovětský svaz obsadil východní polské území. Východ a západ Polska dělili Visly – Narev – San. Tato linie se jmenovala demarkační čára. V září 1939 byla smlouva doplněna tajným dodatkem o přátelství a vzájemné spolupráci.
Záminkou 2.sv.vojne bylo to, že německý vojáci si zahráli i na polský vojáky a zinscenovali přepadení německé vysílačky v Gliwici Poláky. Hitler napadl na Polsko 1939.9.1. a začala se válka. Září 17. Sověti zaútočili na POL a obsadili území po Curzonovu linii. Západní část se stala častou třetí říše, ve středním POL vzniklo Generální gouvernement pod patronátem GER.
FRA a VB po přepadení POL vypověděli Německu podivnou válku. Obsadili jen Maginotovy Linii.
1940 květen-červen – Německý útok na BENELUX a FRA, v Paříži padla vláda a prezident jmenoval novou vládu v čele s Pétain. Jeho vláda kapitulovala a nabídla Němcům spolupráci. FRA bylo rozděleno na části: na severu byli Němci, na jihu byl Pétain se sídlem ve Vichy.
1940 srpen Němci začali bombardovat Londýn, ale VB Němce porazil.
1940 září v Berlíně podepsali JAP, ITA, GER Pakt tří mocností
1941. 6. 22. Začala operace Barbarossa proti SSSR je kódové označení pro invazi vojsk Osy (Nacistické Německo, Itálie, Rumunsko, Maďarsko, Finsko, Slovensko, Chorvatsko) do SSSR, která otevřela východní frontu. Operace Barbarossa začala 22. června 1941 a skončila v prosinci 1941, kdy vyčerpaná německá armáda nedokázala v těžkých zimních podmínkách a za sílícího odporu Rudé armády pokračovat ve svém postupu a přešla do obrany. I když možná německé tažení v průběhu Barbarossa považovat za vítězné, protože Sovětský svaz utrpěl velmi těžké ztráty a jeho schopnost vést válku byla silně poškozena.
Výsledek: Úspěšný německý vpád do SSSR
-
obsazení rozsáhlých oblastí na západě země
-
těžké ztráty Rudé armády
-
Německé síly neúspěšné při dosahování strategických cílů
-
nebyla dosažena Volga
-
nebyl obsazena Moskva, Leningrad ani Astrachaň
-
SSSR nebylo poražené bleskovou válkou.
-
Bitva u Stalingradu je mezníkem války v 1942 červenci. Němci 1943 vedení maršálem Paulusem kapitulovali, a převaha na východní frontě přešla na sovětskou stranu.
Africká kapitulace GER a ITA 1943 květen způsobilo, že spojenci v červenci vylodili v Sicílií. Král odvolal Mussoliniho z funkce, a byl zatčen. Fašistická strana přestala existovat. Nová italská vláda Badoglia přijala podmínky bezpodmínečné kapitulace. Němcům se podařilo vyprostit Mussoliniho z vězení, a ve městě Salo vyhlásili fašistickou republiku.
1943 červenec – Kurská bitva průlom na východní frontě, Sověti obsadili Bělorusko, Pobaltí, jih UKR, Moldavsko.
Den D v roce 1944. 6. 6. Vylodili spojenci v Normandii a otevřeli druhé fronty. Velitel byl Eisenhower, a srpen 25. kapitulovali Němci v Paříži.